0 0
Latte d’oro

Sdílejte na sociálních sítích

Nebo jen zkopírujte a sdílejte odkaz

Ingredience

Upravit počet porcí:
Kurkumová pasta
40 g kurkuma BIO, mletá
2 g černý pepř čerstvě mletý
110 ml voda
Latte d'oro
250 ml mléko kravské nebo mandlové/ jiné rostlinné
1/2 čajové lžičky kurkumová pasta příprava viz. výše
1/2 čajové lžičky olivový olej extra panenský
1 lžička med
na dochucení skořice čerstvě mletá

Uložit recept

You need to or Register to bookmark/favorite this content.

Latte d’oro

Vlastnosti
 • bezlepkové
 • pikantní
 • 10min
 • Počet porcí 1
 • Snadný

Ingredience

 • Kurkumová pasta

 • Latte d'oro

Úvod

Sdílet

Italsky Latte d’oro, anglicky Golden milk či česky Zlaté mléko. Je jedno v jakém jazyce to řekneme, tento nápoj, pocházející ze stejné země jako jóga, je od pradávna připravován pro své obrovské zdraví prospěšné účinky a navíc chuť, která je jako pohlazení. A v Itálii je nyní velkým hitem.

Základem (z množstevního hlediska) tohoto nápoje je mléko a je na každém, aby se rozhodl, jaké použije. Mléko kravské, jelikož není často pro dnešní populaci v syrové podobě snadno stravitelné, může být nahrazeno rostlinným mlékem, např. mandlovým. Pravým základem tohoto receptu je však kurkuma (zvaná také indický šafrán), kořen používaný jako koření. Obsahuje kurkumin, tedy žlutou látku působící příznivě na organismus. Kurkumu se rozhodně vyplatí konzumovat, a to z těchto důvodů:

 • protizánětlivé účinky
 • podpora imunity (obranyschopnost proti bakteriím a virům)
 • protirakovinné účinky
 • podporuje látkovou výměnu a má vliv i na správné spalování tuků
 • ozdravuje pleť
 • pročišťuje organismus
 • působí proti artróze
 • snižuje cholesterol
 • zmírňuje menstruační bolesti ap.

Kurkumin je látka, která, pokud je konzumována samostatně, se v celém svém kvalitativním množství do našeho těla nevstřebá.  Kurkumu je tedy třeba kombinovat s něčím dalším, co vyzdvihne její potenciál. Vědecké studie zaměřující se na zkoumání vhodných aktivačních činitelů objevili řešení. V kombinaci s peperinem (složkou obsaženou v černém pepři), je kurkuma mnohonásobně účinnější, jelikož se tímto spojením usnadňuje právě vstřebávání kurkumy do organismu. Proto je v tomto receptu také černý pepř. Chuťově je tak nápoj zajímavější, je lehce pikantní, ale stále sladký a lahodný. Účinnost kurkumy se snižuje také s tepelnou úpravou a tento recept k faktu přihlíží.
Do nápoje se dále přidává tuk, můžete si vybrat např. mezi mandlovým, kokosovým nebo extra panenským olivovým olejem (moje volba). Olivový olej na skvělé chuti nic neubere, navíc dodá i další důležité a zdraví prospěšné látky.

Pro doslazení se hodí jednoznačně med a k dochucení čerstvě nastrouhaná skořice.

Tento nápoj se nedoporučuje osobám trpícím žlučovými kameny a špatným vstřebáváním železa, těhotným a kojícím ženám a dětem. Popř. je vhodné se poradit se svým lékařem.

Dospělé osoby mohou pít jeden šálek tohoto nápoje každý den po dobu 30-40 dní.You need to or Register to bookmark/favorite this content.

Kroky

1
Hotovo

Kurkumová pasta

Pastu připravíme jednoduše tak, že přivedeme vodu k varu, vsypeme kurkumu a černý pepř. Pečlivě promícháme a odstavíme z plotýnky. Cílem je získat velmi hustou pastu (viz. foto). Tuto pastu převedeme do hermeticky uzavíratelné sklenice a necháme vychladnout. Skladujeme v lednici, trvanlivost je 40 dní.

2
Hotovo

Latte d'oro

Z pasty odebereme 1/2 čajové lžičky a přidáme do mléka. Zahřejeme, ale v momentě, kdy z hladiny začne stoupat pára, tepelnou úpravu ukončíme. Přidáme 1/2 čajové lžičky extra panenského olivového oleje, lžičku medu a promícháme. Dle chuti přidáme skořici.

Hodnocení receptu

Vážím si Vašeho názoru, přidejte své hodnocení jako první
Sépie s hráškem
předchozí
Sépie s hráškem
Salát se sušenými rajčaty, avokádem a ořechy
další
Salát se sušenými rajčaty, avokádem a ořechy
Sépie s hráškem
předchozí
Sépie s hráškem
Salát se sušenými rajčaty, avokádem a ořechy
další
Salát se sušenými rajčaty, avokádem a ořechy

Přidejte svůj komentář