Jak očistit artyčoky

Artyčoky jsou v oblasti Středozemního moře velmi oblíbené. Kromě toho, že se dají koupit v octovém nálevu, se připravují v restauracích i doma na mnoho způsobů. Ve zmíněných končinách se nejedná o nic složitého, všeobecně se ví, jak artyčok očistit, ochutit a tepelně upravit. Není to však tak snadné, proto mám pro Vás několik užitečných tipů k tomu, jak postupovat. Doufám, že po jejich přečtení už nebudete pochybovat o tom, zda si u svého zelináře artyčoky koupíte či ne. Mám pro Vás i nízkokalorický domácí italský recept na Artyčoky po římsku. Artyčoky jsou všeobecně velmi zdravé a již několik století používané pro jejich příznivý vliv na játra a zažívání, hubnutí a schopnost předcházet ukládání škodlivého cholesterolu. Zejména vliv na játra je třeba zdůraznit. Tento orgán je jakousi čističkou našeho organismu a je často přetěžován, aniž bychom to tušili. Nejen nezdravý životní styl a alkohol mají negativní dopad, ale i léky jako například antibiotika nebo pilulky proti horečkám játrům přitěžuje. Proto pokud chcete svá játra posílit, zaměřte se na pravidelnou konzumaci artyčoků, jelikož občasným a náhodným pojídání artyčoků se toho na zdraví moc nezmění.
I chuťově jsou artyčoky jedinečné. Když už myslíte, že se maximum chuti uvolnilo, překvapí Vás závěrečný nasládlý tón. Jakou lepší chutí lze uzavřít jídlo, než příjemně sladkou?!
Složení artyčoku:
Jedná se o dužnatý květ se stonkem. Poupě se skládá z tzv. srdíčka (květního lůžka), sena, vnějších a vnitřních listů. Srdíčko je nejchutnější a nejcennější částí artyčoku. Nevyhazujeme však ani stonek. Naopak odstraňujeme vnější listy, které jsou velmi tvrdé a vláknité, a seno, tedy jemné chloupky, které rostou ze srdíčka. Pozn.: V italštině se seno vtipně nazývá barba (vousy).
Postup:
- Prvním krokem je omytí artyčoků.
- Ještě před krájením artyčoků si připravíme citrónovou lázeň, kam kusy artyčoků hned po očištění a nakrájení vložíme. Zamezíme tak hnědnutí obnažených tkání artyčoků, ke kterému dochází velmi rychle po kontaktu se vzduchem. Čím je vlastně hnědnutí způsobeno? Tento jev se nazývá enzymatické hnědnutí. Jedná se o oxidaci, ke které dochází velmi často např. i u jablek, hrušek, banánů a avokád, jelikož obsahují určité fenolické látky. S přístupem kyslíku se aktivuje reakce, kde hlavní roli hrají enzymy oxidoreduktázy a začne se vytvářet tmavý pigment, který je podobný melaninu. Tato reakce žádným způsobem nesnižuje výživovou kvalitu dané potraviny, má pouze vliv na její vzhled. A nyní zpět k přípravě lázně. Budeme potřebovat jeden citrón a mísu se studenou vodou. Z citrónu vylisujeme šťávu a potřeme jí své ruce (nebo si vezmeme jednorázové gumové rukavice), jinak nám artyčok začerní ruce a nehty. Poté šťávu z citrónu vlijeme do mísy s vodou. Každý nově očištěný a nakrájený kousek artyčoku pak ihned vložíme do této lázně.
- Než artyčok rozřízneme, rozmyslíme si, jak jej budeme vařit. Např. pokud chceme dělat Artyčoky po římsku, které jsou plněné, nemůžeme je rozříznout napůl, abychom pohodlně vyjmuli seno, ale musíme je vydlabat. Shlédnutím následujícího podrobného fotografického postupu získáte jasný přehled o tom, jak a které části odstranit.













You need to Login or Register to bookmark/favorite this content.
Jsem diabetik a rád bych artyčok využil k samoléčbě.Děkuji Pepa
Dobrý den je sice hezké že už vím jak očistit artyčok,ale nikde se nedozvídám jak ho připravit,s čím ho jíst jak dlouho ho vařit atd můžete mi poradit Děkuji Pepa
Milý Pepo, děkuji za dotaz, pokusím se Vám poradit! Zde na webu je recept Artyčoky po římsku, ale pokud jste diabetik zkuste to takto: artyčoky očistíte, naložíte do vody s citrónem, nakrájíte na plátky a orestujete na pánvičce na olivovém oleji a cibulce či šalotce, pak přelijete suchým bílým vínem a uvaříte do změknutí (zhruba 10 – 20 min). Ochutit stačí jen trochou soli a pepře. Druhá možnost, která mě napadá, je tato: místo cibule a šalotky můžete použít česnek – pár stroužků česneku orestujete na olivovém oleji, přidáte pokrájené artyčoky, podlijete domácím zeleninovým vývarem a na závěr dochutíte najemno nasekanou petrželkou. Artyčoky se také nakládají do oleje, stačí pokud je (již očištěné a po lázni ve vodě s citrónem) krátce povaříte v osolené octové vodě (5 min). Po okapání a vychladnutí se naskládají do vysterilizované zavařovací sklenice, zalijí se extra panenským olivovým olejem a přidat můžete i zrnka pepře a pár stroužků česneku.