0 0

Spaghetti alla carbonara

Vlastnosti:
  • pikantní
  • 20min
  • Porce 3
  • Středně těžké

Ingredience

Úvod

Sdílet

Spaghetti alla carbonara jsou doma v italském regionu Lazio, proto pokud si je objednáte v nějaké dobré restauraci v Římě, můžete si být jisti, že jíte něco místně typického. Jedná se o pokrm, o němž se traduje, že sloužil jako rychlý přínos živin a energie horníkům v dolech (il carbone – italsky uhlí).

Vyberte si z naší nabídky vín a delikates:

Pro skutečné Spaghetti alla carbonara připravené tak, jak velí italská kulinářská tradice, budete potřebovat tři hlavní ingredience kromě špaget. A těmi jsou vejce, guanciale a pecorino. Nutno dodat, že tyto ingredience se běžně nahrazují jinými (pancettou a parmazánem), ale je to ohromná škoda. Guanciale má výraznou chuť, pecorino také, a tak vzniká dokonalá kombinace chutí!

Guanciale vypadá na první pohled podobně jako pancetta, ale pochází z jiné části prasete – z vepřového laloku (la guancia – italsky tvář). Kdežto pancetta se získá z oblasti břicha (la pancia – italsky břicho). Pak existuje ještě jen vepřový produkt, lardo. Lardo je zase kvalitní tuk z hřbetu. Všechny tři masné produkty jsou výborné pro určité recepty a těžko je nahradíme jinými (například anglickou slaninou či špekem). Jednoduše nedosáhneme takové chuti. Nejaromatičtější Spaghetti alla carbonara jsou při použití guanciale.

Celý kus guanciale má typický trojúhelníkový tvar. Nejprve se nasoluje po dobu zhruba jednoho týdne, poté se aromatizuje často dle tradic v konkrétním regionu. Obvykle se používá pepř a feferonka, v Laziu i česnek, jinde rozmarýn a jiné bylinky. Koření je vmasírováváno do masa. Místně se lze setkat i se zvykem guanciale nechávat v blízkosti ohně založeného na dubovém dřevě. Následuje sušení a zrání, které trvá minimálně 60 dní.

Pecorino je další specialita, kterou lze použít na více způsobů. La pecora je italsky ovce, pecorino je tedy ovčí sýr. Je velmi jemné ale aromatické chuti s citrónovým tónem. Čím vyzrálejší pecorino je, tím je tvrdší a obsahuje také kaseinové krystalky. Pecorino, které je běžně k dostání na českém trhu, je většinou méně tvrdé než parmazán. Pecorino se vyrábí zejména ve střední a jižní Itálii, kde je rozšířen chov ovcí. Můžete se setkat s různými typy tohoto sýru: Pecorino Toscano, Pecorino Romano, Pecorino Senese, Pecorino Sardo a Pecorino Siciliano. Liší se dle úpravy, například Pecorino Senese se potírá rajčatovým protlakem, na Sicílii zase do sýru přidávají celý pepř a šafrán, čímž dosahuje ostré chuti.

Navnadila jsem Vám trochu k zakoupení těchto specialit? Doufám, že budete mít příležitost je ochutnat a poznat tyto skvělé chutě!

Vraťme se ještě k té ingredienci, která je v tomto receptu základem, k vejcím. Zdůrazňuji, že je potřeba si opatřit čerstvá a kvalitní vejce, na to prosím dbejte.

Dalším bodem týkajícím se vajec je dodržení správné přípravy. Aby Spaghetti alla carbonara byly takové, jaké mají být, je potřeba vejce nespařit vařicími špagetami. Jinak budete mít špagety s vařenými kousíčky vajec. Vejce by měla zůstat tekutá, aby vytvořila omáčku. Pokud budete následovat můj postup, Vaše Spaghetti alla carbonara budou skvělé. Tento recept jsem připravovala mnohokrát, zkoušela jsem přidávat různé ingredience, měnila počet žloutků a vajec apod. Tento recept je vítěz všech vyzkoušených variant! Je tomu tak z důvodu vyvážené chuti, ale i optimálního počtu vajec. Protože pokud máte vaječné těstoviny a navíc přidáte 4 žloutky a jedno celé vejce, získáte vaječnou bombu. Když si upečete dort s vysokým počtem vajec, bude dort konzumován buď průběžně nebo bude rozdělen mezi více osob. Kdežto Spaghetti alla carbonara jsou konzumovány v rámci jednoho oběda a menším počtem osob, a to je pro vytvoření zdravého pokrmu třeba uvážit.

Další mé doporučení na závěr popisu receptu: nenechávejte Spaghetti alla carbonara nedojedené neboli nepřipravujte je ve větším množství, než v danou chvíli sníte. Jakmile je budete chtít znovu ohřát na pánvi, vejce se uvaří a pokrm už není tím, čím byl před tím.

Navštivte také náš nový eShop!

You need to or Register to bookmark/favorite this content.

Kroky

1
Hotovo

Přípravná fáze zahrnuje nastrouhání pecorina a nakrájení guanciale. Dále také rozbití tří vajíček, ze kterých využijeme jedno celé a dva žloutky (oddělení žloutků od bílků) a jejich rozkvedlání s pepřem.

2
Hotovo

Pokud máte možnost si doma vyrobit čerstvé špagety, tak směle do toho. V opačném případě můžete samozřejmě použít kupované čerstvé špagety nebo i ty klasické sušené.

3
Hotovo

Na malém množství olivového oleje orestujeme guanciale. Na fotografiích si můžete všimnout toho, jak má guanciale po tepelné úpravě vypadat.

4
Hotovo

Uvaříme špagety. Čerstvé těstoviny nabízí tu výhodu, že jsou vařené za 3-5 minut. Sušené vaříme podle návodu na obalu (obvykle 8-10 minut). Při varu špaget a těstovin obecně postupujeme tak, že necháme vodu dosáhnout bodu varu a vhodíme hrubozrnnou sůl. Množství hrubozrnné soli se liší dle množství špaget, a také dle jejich čerstvosti. Čerstvé špagety je třeba vařit ve vodě s o trochu větším množstvím soli. Jakmile se sůl rozpustí, vložíme špagety. Jakmile jsou špagety vařené, scedíme je.

5
Hotovo

Dobře scezené špagety přidáme ke guanciale na ještě teplou pánev a dobře promícháme.

6
Hotovo

Ihned špagety s guanciale přidáme do mísy s vejci a pepřem a rychle důkladně promícháme.

7
Hotovo

Na závěr ještě posypeme strouhaným pecorinem. Dobrou chuť!

Hodnocení

Buďte první, kdo k tomuto receptu přidá hodnocení
Bešamel
předchozí
Bešamel
Játrové paté
další
Játrové paté
Bešamel
předchozí
Bešamel
Játrové paté
další
Játrové paté

Přidejte komentář